Kaskad Kazan Sistemi Nedir?

Kaskad Kazan Sistemi Nedir?

admin No Comments
  Genel

Kaskad Sistemi Nedir?

Bu sistem merkezi ısıtmalarda kullanılan kazan dairesinin yerini alan aynı görevi yapan bir sistemdir. Bir adet kazanın vereceği ısıyı bir kaç kombiyi birbirine bağlayarak elde edebiliriz. Bu sistemin diğer ismi de yoğuşmalı kaskat sistemidir.

Kaskat Sistemi Nasıl Çalışır?

Bu sistem kazan yerine kullanılır. Kazan dairesi kurmak ve kazan masrafları daha pahalıya geldiği için kaskat sistemi tercih edilir. Bu sistem aynı zamanda doğalgaz tasarrufu da sağlar. Sistemde tüm kombiler bir beyine bağlanarak kontrollü olarak çalışması sağlanır. Yan yana kurulan kombiler birbirine bağlanır ve istenilen kalorifer suyu sıcaklığına ulaşmak için öncelikle ilk kombi çalışır. Eğer ilk kombi istenilen sürede bu suyu ısıtmıyor ise ikinci kombi devreye girer. Sistemin büyüklüğüne göre kombi sayısı olur ve otomatik olarak devreye girer, devre dışı olurlar. Sistemde gereğinden fazla gaz harcanmaz. Ancak merkezi ısıtma kazanla sağlanıyorsa kaskat sistemi kadar detaycı olmadığından daha fazla doğalgaz sarfiyatı olacaktır. Çukurova İnşaat Doğalgaz (CİD) Tüm İstanbul’da Kaskad Sistem Kurulum Hizmeti Vermektedir.

Kaskat Sisteminde Kullanılan Parçalar

  1. Denge kabı
  2. Pislik ayırıcı
  3. Sirkülasyon pompası
  4. Kombileri kumanda eden kontrol ünitesi
  5. Bağlantı elemanları
  6. Güvenlik ekipmanları

Kaskad Sisteminin Avantajları

Öncelikle yukarıda bahsettiğimiz gibi kesinlikle kazan olan bir ısıtma sistemine çok daha az yakıt tüketir. Sistemde herhangi bir arıza olması durumunda ısıtma kesilmez çünkü diğer kombi devreye girer. Kazan olan sistemde ise kazan durunca ısı tamamen kesilir. Özellikle bu konuda sağladığı imkanla çok ön plana çıkan bir sistemdir. Çalıştırıldığı anda çok çabuk ısıtma sağlar, kazan sisteminde bu ısıtma daha yavaş olur. Kazan dairesinin maliyetine göre kaskat sistemi daha düşük maliyette’dir. Çukurova İnşaat Doğalgaz (CİD) Şişli’de hizmetinizdedir .

Armatür Batarya ve Musluklar

admin No Comments
  Genel

Nasıl Batarya Seçmeliyim?

Armatür seçiminde öncelik boyutlar ve ölçüler oluyor. Bu seçimin bir standardı olmamasına rağmen genellikle yükseklik 90mm ve çıkışı 130mm olan bataryalar standar denebilir. Lavaboyu bataryadan ayrı düşünmek de doğru değil. Bu hesaplar kullanım sırasında ki rahatlıkla ilgili, elinizi bataryanın altına rahatlıkla sokabilmelisiniz ve yüzünüzü yıkarken su sıçratmamalı. Öncelikle ölçü alınmalı ve etraftaki aksesuarlarda bu ölçü alınırken hesaba katılmalı.

Bataryanın Gövde Malzemesi

Armatürün ana gövdesinin ham maddesi fiyatı ve kaliteyi belirleyen ana etken denebilir. Bataryanın ham maddesi genellikle bakır alaşımlı pirinçtir ve bu sebeple elinize aldığınızda hacmine göre ağır olduğunu hissedersiniz. Farklı alaşımlar ile üretilen ürünler kaliteyi değil fiyatı hedef alarak üretilen ürünlerdir denebiliri, bunları ağırlıklarından ayırt etmeniz mümkündür. Bu ürünlerin hem ömrü kısadır hemde sağlık açısından zararlı olabilecek meteryaller kullanılıyor olabilir.

Ürünün Belgeleri Olmalı

En önemli belge tabiki garanti belgesi ve içerdiği şartlar fakat bu tek başına yeterli değil. TSE ve ISO da aranacak belgeler denebilir.  Üretici ya da ithalatçının kim olduğu gibi konularıda incelenmenizde fayda var. Aldığınız ürünün markası; fiyat ve performans açısından ana etken fakat tek başına marka ile bir ürünü almakta sonradan muadillerinin fiyatını duyduğunuzda pişman olmanıza sebep olabilir.

Musluk ve Bataryalarda Filtre

hiç sorunla karşılaşmayacağınız anlamına gelmez eğer su tesisatınızda filtre yoksa en pahalı ürünler ile de sorun yaşamanız muhtemel. Bu sebeple armatür  bağlantısı yapılan ana musluklarda filtre olduğundan emin olmalı ve yoksa filtreli musluklar tercih etmelisiniz. Çukurova inşaat olarak sattığımız ECA ve ÇAPA marka musluklarda yaşanabilecek her türlü sorunda müşterilerimizin yanındayız. Yaptığımız tesisat projelerinde müşterilermizin memnuniyeti temel referans noktamızdır.

Yerden Isıtma Sistemleri

admin No Comments
  Genel

Hangi Aşamada Uygulanabilir

Borulu yerden ısıtmanın yapılabilmesi için  uygulama alanının kaba inşaat yada tadilat aşamasında olması  gerekmektedir.Eğer binanın taban döşemesi yapılmışsa borulu  yerden ısıtma yapılamaz.

Nasıl Çalışır?

Sulu zeminden ısıtma sistemleri 40 – 45 C sıcak su ile çalışır .  40-45 C sıcak su verebilen her türlü ısıtıcı kullanılır.  Doğalgaz , kömürlü kazan , motorinli kazanlar , ısı pompası  , güneş enerjisi destekli ısıtıcılar , elektrikli kombi ..vb

Zemin Ne Kadar Yükselir?

Modülasyon paneli ile yapılan uygulamalarda şap dahil yaklaşık 65-75 mm zeminden yükselme oluşur ve bu baştan  planlanmalıdır.

Nasıl Yapılır?

Bütün  yerden ısıtma sistemlerinde öncelikle iyi bir ısı  yalıtımı yapılır. Günümüzde hem ısı yalıtımını hemde  boruların belirli modüllerde döşenmesini sağlayan  modulasyon panelleri ile montaj işlemeleri çok kısa  zamanda çok daha güvenli olarak yapılmaktadır.  Modülasyon panellerinin aralıklarına döşenen borular  her katda binanın merkezinde bulunan dağıtıcı ve  toplayıcılara bağlanır. Dağıtıcı ve toplayıcı  kollektörlerden ana ısıtıcıya bağlantılar yapılır.

Ayrıntılı Bilgi İçin Bizimle İrtibata Geçebilirsiniz

Güneş Enerjisi Tesisatları

admin No Comments
  Genel

Güneş Panelinin Konumu Ve Açısı

Güneş paneli için kuracağımız sistemin verimli olması ve uzun yıllar sorunsuz çalışabilmesi için montajın doğru yapılması gerekir. Engeller hesaplanıp yer tespiti yapılmalı gölgede kalmasına engel olunmalı, düz yüzeylerde kurulan tesislerde güneş panelleri (modüller) arasındaki mesafeye dikkat edilmelidir.

Güneş Işınlarının Açısı Hesap Edilmeli

Güneş panellerinin (modüllerin) üzerine gölge düşmesi o modül grubunun verimini düşürmekte bazen tamamen devreden çıkmasına neden olabilmektedir. Panellerin yerleşim planı yapılırken güneş ışınlarının eğik gelme durumu göz önünde bulundurulmalıdır. Türkiye’de güneş ışınlarının en eğik (düşük açılı) geldiği tarih 21 Aralık tarihidir. Eğim açısı (α) bulunulan bölgeye göre değişir. Aynı zamanda yakınlarda bulunan ağaçlar ve çıkıntılı pencereler de gölge oluşturabilir. Güneş panellerinin yerleşim planı bu durumlara göre yapılmalıdır.

Ayrıntılı Bilgi İçin Bizimle İrtibata Geçebilirsiniz

Yoğuşmalı Kombi Nasıl Çalışır

admin one comments
  Genel

Yoğuşmalı Kombi nasıl çalışır?

Kombilerde yoğuşma yanma gerçekleştikten sonra ortaya çıkan atık gazların yüksek sıcaklıklarının bacadan atılmadan önce premix eşanjörler sayesinde tesisat suyunda bir kere daha değerlendirilmesidir. Yoğuşmalı kombilerde kalorifer devresi dönüş suyu, özel olarak tasarlanmış eşanjör içinde su buharı ile karşılaşır ve su buharı bünyesindeki ısı enerjisini kalorifer devresi dönüş suyuna aktarır. Yoğuşmanın gerçekleşmesi için tesisatlarda dönen suyun sıcaklığının 55 derece ve altında olması gerekir. Bu şu demektir: Isıtıcı yüzeyler buna uygun seçilmiş olmalıdır. Ülkemizde genellikle radyatör seçimleri büyük yapıldığından yoğuşmalı cihaz kullanımına uygundur. Ayrıca yoğuşmalı kombiler kullanılırken yoğuşma enerjisinden faydalanmak için kullanıcıların kombi gidiş suyu sıcaklığını buna göre ayarlaması gerekir. Radyatörler için maksimum 70-75 C derece uygundur. Yoğuşma Teknolojisi sayesinde yakıt enerjisinden maksimum düzeyde yararlanılmakta ve yakıt ekonomisi sağlanmaktadır.

Ayrıntılı Bilgi İçin Bizimle İrtibata Geçebilirsiniz